دستگاه منگنه زن چیست و چه کاربردی دارد ؟

دستگاه های منگنه کوب وسایلی هستند که میتواند با استفاده از یک فلز بسیار نازک تکه های چوب و کاغذ را به هم بچسباند. منگنه به طور گسترده در بخش‌های دولتی، تجاری، ادارات، خانه‌ها و مدارس مورد استفاده قرار می‌گیرند. کلمه منگنه یا به انگلیسی (Stapler) در واقع می‌تواند به تعدادی از دستگاه‌های مختلف که دارای استفاده‌های مختلف هستند اشاره کند. علاوه بر اتصال ورق‌های کاغذی به هم، منگنه‌ها همچنین می‌توانند در یک محیط جراحی برای پیوستن بافت‌ها با مواد اصلی جراحی و برای بستن زخم جراحی (به جای بخیه) مورد استفاده قرار گیرند. به طور معمول اغلب از منگنه‌ها برای چسباندن ورقه‌های متعدد کاغذ استفاده می‌شود.

دستگاه منگنه زن چیست و چه کاربردی دارد ؟

دستگاه منگنه زن چیست و چه کاربردی دارد ؟

منگنه‌ کوب دستی معمولاً به صورت دستی استفاده می‌شود و در دست قرار می‌گیرد، اگرچه مدل‌هایی که در هنگام تنظیم روی یک میز و یا سطح دیگر استفاده می‌شوند غیر معمول نیستند منگنه‌های برقی در انواع طرح‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارند. وظیفه اصلی آن‌ها اتصال به تعداد زیادی از ورقه‌های کاغذی باهم دیگر و در سریع‌ترین زمان ممکن است.

امروزه دستگاه منگنه کوب رشد زیادی داشته است. نه تنها در صنعت کاغذ و لوازم تحریر بلکه در صنایع دیگر نیز از دستگاه‌های منگنه مختلف استفاده می‌شود. علاوه بر بخش تحریر که از منگنه استفاده می‌کنند یکی از بیشترین مشاغل که از این دستگاه‌های مدرن در پیشبرد کار خود استفاده می‌کند مشاغل نجاری است.

انواع منگنه‌ها شامل منگنه‌های کوچک خانگی، منگنه‌های بزرگ، نوع بادی، انبری، دیوار کوب، دستگاه منگنه زن کتاب، کمک زن و در بخش تحریری می‌توان به منگنه رومیزی یا دستی، صحافی و برقی اشاره کرد.

سوزن دستگاه منگنه زن

استفاده از دستگاه های منگنه کوب بدون داشتن سوزن منگنه امکان پذیر نیست. این سوزن‌ها یک قطعه فلزی نازک هستند که در دو طرف آن خمیدگی با زاویه نود درجه وجود دارد. سوزن منگنه در داخل دستگاه قرار می‌گیرد. معمولاً ۵۰ _ ۶۰ تا از این سوزن‌ها به یکدیگر چسبیده شده‌اند و تشکیل سوزن منگنه را داده‌اند. با توجه به جنس قطعات و یا ابعادی که نیاز است می‌توان انواع سوزن‌ها را در بازار تهیه کرد. هر کاغذ و یا قطعه‌ای که بخواهد با دستگاه منگنه چسبانده شود باید با سوزن مخصوص خود این کار صورت گیرد. در غیر این صورت کاری اصولی و استاندارد نخواهد بود.

انواع دستگاه های منگنه کوب و کاربرد آنها

پیشرفت در بخش فناوری دستگاه های منگنه کوب سبب شده است که امروزه نه تنها در لوازم و التحریر و برای چسباندن کاغذها از منگنه استفاده کنیم بلکه در مشاغلی چون نجاری استفاده از دستگاه‌هایی به نام منگنه کوب بسیار رایج و متداول است و باعث گشته کارها در این زمینه سریع‌تر انجام گیرد.

منگنه کوب‌ها به سه نوع دستی و برقی و بادی تقسیم می‌شوند:

در واقع می‌توان منگنه کوب‌ها را به عنوان دستگاه‌هایی که بزرگ‌تر و سریع‌تر و مدرن‌تر از منگنه‌های خانگی هستند تصور نمود.

منگنه کوب دستی

استفاده از این منگنه کوب دستی نیاز به قدرت بدن دارد و باید با دستان خود کار منگنه زنی را انجام دهید. در واقع از این دستگاه در موارد زیادی نمی‌توان استفاده کرد. بیشترین کاربرد این دستگاه منگنه در زمانی است که می‌خواهید کاری را پرس کنید می‌تواند روکش را ثابت نگه دارد یا در نصب پیش بند کابینت و رویه کوبی می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

منگنه کوب برقی

این نوع منگنه کوب‌ها هم مثل نوع دستی کار می‌کنند اما تفاوت آن‌ها این است که از جریان الکتریسیته برای اجرای کار استفاده می‌شود.

منگنه کوب بادی

این نوع از دستگاه منگنه کوب بادی که با نام پنوماتیک شناخته می‌شود از نیروی باد برای مگنه کوبی استفاده می‌کند. در واقع اهرمی که در زیر این دستگاه قرار دارد در انجام کار کمک می‌کند. نوع بادی نسبت به دیگر انواع دارای قدرت و دامنه کاربردی بیشتری است. در کار نجاری بیشتر از این نوع استفاده می‌شود. روش کارش به این صورت است که از طریق یک کمپرسور هوای فشرده آن با شلنگ وارد دستگاه می‌شود. این نیرو و فشار دستگاه منگنه بسیار زیاد است و به قدری است که یک سوزن ۸ میلی متری را به راحتی می‌توان در چوب نرم در کسری از ثانیه وارد کند.

دستگاه منگنه کوب جراحی

جراحان می‌توانند از دستگاه منگنه جراحی برای بستن زخم ها و محل جراحی به جای بخیه استفاده کنند. در واقع جراحان با این دستگاه که جنس آن غالباً پلاستیکی است، گیره های منگنه را بر روی پوست قرار می دهند و لبه های پوست را به یکدیگر با استفاده از این گره ها نزدیک کرده و عمل بخیه را انجام می دهند. همچنین از دستگاه منگنه جراحی برای آناستوموز که در آن بخشی از بافت روده یا معده را جدا می‌کنند استفاده می‌شود. سوزن منگنه این دستگاه همواره استریل است و در دو نوع یک بار مصرف و چند بار مصرف در بازار وجود دارند.