بازسازی ظروف تفلون
 بازسازی ظروف تفلون

اگر استفاده کنندگان از ظروف دارای پوششهای نچسب اطلاعات کامل و حتی نسبی در باره ظرف مورد استفاده خود داشته باشند، می توانند در حین بهره برداری، نکات ایمنی، بهداشتی و سلامت تغذیه خود را بررسی کرده و ظرف مورد نظر را ارزیابی نمایند .

 بازسازی ظروف تفلون

مواد نچسب که در اصطلاح عامیانه آن را تفلون می نامند، فرمول شیمیائی پلی تترا فلئور اتیلن داشته که بصورتهای خوراکی  و صنعتی برای مصارف پوشش دهی تانکرهاو مخازن کشتی ، تولید می شوند. پوششهای سازگار با بدن در آزمایشگاههای معتبر در سراسر جهان آنالیز شده و پس از تائید سازمان SGS  بر اساس استانداردهای سازمان غذا و داروی آمریکا FDA  به کشورهای مختلف صادر می شوند . بنابراین تولید کنندگان ظروف نچسب بایستی هنگام خرید مواد اولیه نچسب ، حتما از صحت و سلامت و نیز سازگار بودن با بدن مواد مطمئن شوند که این امر تنها با داشتن گواهینامه معتبر آنالیز و تائید سازمان SGS میسر است .

 بازسازی ظروف تفلون

چگونگی استفاده بهینه از ظروف نچسب

بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی، کلیه تولید کنندگان ظروف نچسب بایستی به اجبار گواهینامه استاندارد و مجوز بهداشت داشته باشند تا تولیدات آنها طبق استانداردهای مربوطه، پایش شده و مورد آزمون قرار گیرند . بر اساس  استاندارد، تولید کنندگان موظف هستند، دستورالعمل نگهداری از ظروف را بطور دقیق در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند ،چرا که رعایت این موارد موجب حفظ و دوام ظرف و نیز تضمین سلامت و بهداشت تغذیه در طبخ غذا خواهد بود . رعايت اين نكان باعث عدم نياز به بازسازي ظروف مي شود.

بعنوان نمونه چند دستورالعمل مهم تا نياز به بازسازي ظروف نباشد در زیر آورده شده است :

-    عدم استفاده از مواد شوینده قوی و اسکاچهای زبر و استفاده از قاشق های چوبی

-    عدم قرار دادن ظرف خالی روی منبع حرارتی

-    ظروف نچسب داغ را بلافاصله در آبسرد غوطه ور نکنید

بنابراین توصیه می شود هنگام خرید ظروف نچسب حتما از داشتن گواهینامه استاندارد  و مجوز بهداشت اطمینان حاصل نمائید چرا که داشتن استاندارد به منزله کنترل مواد اولیه، کنترل کیفیت ظروف هنگام تولید و نیز کنترل کیفیت نهائی ظروف تولید شده می باشد .

بازسازی ظروف  از نوع نچسب را انجام ندهيم ؟

پوششهای نچسب استاندارد، علاوه بر اینکه مقاوم در برابر حرارت هستند ، در برابر اسیدها و بازها نیز مقاوم بوده و به سادگی خورده نمی شوند . اگر ظروف نچسب طبق دستورالعمل ارائه شده استاندارد مورد بهره برداری قرار گیرد به هیچ عنوان مضر نبوده و به دلیل سازگاری با بدن ، عاری از هرگونه مواد سمی و مضر ( مانند کادمیوم و سرب ) هستند و لذا هنگام طبخ غذا هیچگونه مهاجرت یونهای مضر به مواد غذائی وجود ندارد.

بنابراین تا زمانی که پوشش از ظرف جدا نشده  و کنده نشود، طبخ در ظرف هیچگونه خطری نداشته و لیکن به محض کندگی پوشش، بایستی ظرف تعویض شده و به هیچ عنوان بازسازی نشود .

بازسازی اصولی و دقیق ظروف نچسب مستلزم هزینه خیلی بالا بوده که به مراتب از خرید ظرف مشابه نو گران تر می شود ، چرا که برداشتن کامل پوشش داخلی و خارجی ظرف، فرآیند طولانی و هزینه بری داشته که در بسیاری از موارد به فیزیک ظرف نیز آسیب وارد می کند .