آشنایی با قفل مکانیکی و برقی حیاطی

آشنایی با قفل مکانیکی و برقی حیاطی، با توجه به شرایط حال حاضر، باید گفت که حفظ ایمنی درب های ورودی ساختمان ها، منازل و کلیه اماکن از الزامات بدیهی افراد به حساب می آید. این قفل ها در انواع گوناگون و با کیفیت های متنوعی طراحی، تولید و به بازار عرضه می شوند؛ بنابراین، لازم است که با توجه به نیاز خود، بهترین نوع از قفل های حیاطی را انتخاب نماییم. در ادامه به بررسی عملکرد و انواع این قفل ها خواهیم پرداخت.

انواع قفل های حیاطی:

در کل قفل های حیاطی به دو نوع زیر تقسیم می شوند:

  1. قفل مکانیکی حیاطی
  2. قفل برقی حیاطی

قفل مکانیکی حیاطی:

در گذشته استفاده از این نوع قفل ها بسیار رایج بوده است زیرا این قفل ها، استحکام بسیار بالایی داشته و همواره مورد توجه کاربران قرار گرفته است؛ البته لازم به ذکر است که این قفل ها به مرور زمان، پیشرفت های بسیاری کرده اند و در حال حاضر با اشکال جدیدتری به بازار عرضه می شوند اما باز هم همان اصول ساختار مکانیکی سابق در آن ها اجرا شده است.

اجزای تشکیل دهنده قفل های مکانیکی:

  1. قسمت اول، بدنه این قفل ها است که همواره جزء ثابت قفل های مکانیکی به حساب می آید.
  2. قسمت دوم، توپی قفل مکانیکی می باشد که همان قسمت داخلی این قفل ها بوده و در اشکال استوانه ‌ای، گلابی و دایره‌ای ساخته می شوند.
  3. قسمت بعدی، سوراخ های روی توپی و بدنه قفل مکانیکی بوده که بر روی بدنه و توپی قفل های مکانیکی وجود داشته و در امتداد هم و موازی با توپی استوانه ای ایجاد شده اند. هر سوراخ روی توپی دقیقا در راستای یک سوراخ روی بدنه قفل مکانیکی می باشد.
  4. همچنین بر روی بدنه قفل مکانیکی حیاطی سوراخ هایی وجود دارد که قسمت انتهایی آن ها بسته است. در انتهای این سوراخ ها، یک فنر و بر روی این فنر یک پین باریک استوانه‌ای از جنس برنج وجود دارد که به آن ساچمه گفته می شود.
  5. سوراخ هایی نیز روی توپی قفل مکانیکی هست که داخل آن ها ساچمه ‌هایی کله ‌قندی شکل وجود دارد؛ این ساچمه ها کوتاه بوده و طول های متفاوتی دارند. این ساچمه ها در واقع مکمل فرورفتگی های روی کلید است به این معنا که هر جا ساچمه بلند باشد، کلید به همان اندازه فرورفته است و بالعکس.

قفل‌های برقی حیاطی:

این مدل از قفل ها نسل جدید قفل های حیاطی هستند که با ایمنی بسیار بالاتر و تکنولوژی پیشرفته تر مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته اند و جایگزینی برای قفل های مکانیکی به حساب می آیند. از لحاظ ظاهری قفل های حیاطی برقی کاملا مشابه قفل های حیاطی مکانیکی هستند و به آسانی بر روی درب های بیرونی هر مکانی نصب می شوند. در واقع برای نصب این قفل ها، هیچ نیازی به افراد متخصص و ماهر نمی باشد.

از ویژگی های این مدل قفل ها می توان به ضد سرقت بودن، داشتن ایمنی بسیار بالا، قابلیت کنترل تعدد افراد، داشتن زبانه ضد سرقت، گارانتی و ایجاد مسائل امنیت و حفاظتی اشاره نمود.