یک دستکش کار مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد، از مهم ترین موارد در محیط کاری است. با استفاده از تجهیزات مناسب و ایمن و رعایت نکات، اصول ایمنی در کار برقرار خواهد شد. تجهیزات ایمنی انواع متفاوتی را شامل می‌شوند، مانند: لباس کار، کفش ایمنی، کلاه ایمنی، عینک محافظتی و دستکش ایمنی که از مهم ترین موارد تجهیزات ایمنی به شمار می‌روند. در این مقاله به ویژگی‌ های یک دستکش کار مناسب می‌پردازیم. 

یکی از مهم ترین موارد در تجهیزات ایمنی، دستکش ایمنی است که عدم از استفاده از آن در کار، باعث آسیب دیدن از خطر های احتمالی می شود. طبق آمار، بیش از ۶۰ درصد از حوادث ناشی از کار، مربوط به عدم استفاده از دستکش ایمنی است. برای کار و فعالیت های متفاوت، دستکش ‌های ایمنی متفاوتی نیز تولید شده و مورد استفاده قرار می‌ گیرند. برخی خطراتی که در طول کار افراد را تهدید می کنند عبارت اند از: برق گرفتگی، تماس با مواد شیمیایی، سوختگی، سوراخ شدن و تماس با دمای بسیار بالا.

کاربرد دستکش ایمنی

دستکش ایمنی، در همه امور، از آشپزخانه تا امور صنعتی، برای انجام کار ایمن تر و جلوگیری از آسیب های احتمالی قابل استفاده است.

انواع دستکش های ایمنی

 • دستکش ‌چرمی
 • دستکش فلزی
 • دستکش آتش نشانی
 • دستکش ضد برش یا ضربه گیر
 • دستکش ضد الکتریسیته
 • دستکش ضد اسید و مواد شیمیایی خطرناک

طراحی و مواد سازنده دستکش ایمنی

دستکش ایمنی، می ‌تواند ساخته شده از الیاف و مواد متفاوتی مانند مواد پلیمری، پارچه کتان، چرم گاو، پنبه و مواد پلاستیکی باشد. لازم به ذکر است که دستکش های ایمنی، از نظر اندازه به ساق کوتاه (تا روی مچ دست)، ساق متوسط (تا روی ساعد) و ساق بلند (تا روی آرنج) طبقه بندی می‌ شوند؛ همچنین دستکش ‌های ایمنی پنج انگشتی، دو انگشتی و تک انگشتی برای استفاده در مشاغل مربوطه ساخته می شوند.

استاندارد هایی که دستکش ایمنی ملزوم به داشتن آن است

دستکش ایمنی، باید دارای کیفیت، دوام و مقاومت بسیار بالایی باشد؛ کیفیت این دستکش ها، به مواد اولیه ای که در تولید و تهیه آن به کار رفته بستگی دارد. به عنوان مثال، دستکش هایی مانند دستکش ضد برش، باید در مقابل گرما، حرارت و سطوح تیز و برنده استحکام داشته باشند.

زمانی که یک دستکش کار، مطابق با محیط و شرایط موجود در آنجا، طراحی و تولید می شود، جنس به کار رفته، نباید از انعطاف محصول کم کند. نکته دیگری که باید در نظر گرفت، این است که اندازه دستکش باید دقیقا متناسب با دست های فرد استفاده کننده باشد. در صورتی که دستکش ها برای شخص بزرگ باشد، به راحتی از دست خارج می شود که در این صورت، هم کارایی ندارد و هم امنیت فرد را به شدت کاهش می دهد. همچنین اگر سایز دستکش ایمنی از دست های فرد کوچک تر باشد و به سختی وارد دست شود، کارایی شخص را کاهش داده و حتی دشوار می کند.

ویژگی های مشترک در بین تمام دستکش ها

 • در برابر برق و جریان الکتریسیته عایق باشد.
 • کارایی کاربر را کاهش ندهد و او را مجبور به درآودرن دستکش از دست خود نکند.
 • جنس آن به گونه ای نباشد که باعث ایجاد گرما و تعرق شود زیرا این تعرق می تواند موجب کلافگی و از دست دادن تمرکز فرد شود.
 • جنس داخلی دستکش، ایجاد حساسیت نکند. دستکش کار، به منظور حفاظت از دست استفاده می شود و اگر ایجاد حساسیت کند می تواند عاملی برای آسیب رساندن به دست باشد.
 • برای این دسته از لوازم ایمنی، استاندارد هایی تعریف شده که این استاندارد ها، باعث افزایش ایمنی افرادی که در مشاغل سخت و خطرناک مشغول به فعالیت هستند، می شود.

پس از بررسی دستکش خوب و مناسب، نوبت به بررسی یک ابزار دیگر ایمنی می شود، یعنی عینک جوشکاری. با ما همراه باشید تا در مقاله درهنگام استفاده ازعینک های جوشکاری به چه نکاتی باید توجه کرد، به بررسی نکاتی در مورد استفاده از عینک جوشکاری بپردازیم.