طرز کار دستگاه تسمه کش به چه صورت است و چه انواعی دارد؟، امروزه  ابزار ها و دستگاه های بسیار زیادی در صنعت بسته بندی به کار برده می شوند که می توان گفت استفاده از آن ها باعث سهولت و ارتقای کیفیت بسته بندی می شود. از دستگاه هایی که امروزه به طور گسترده ای در این صنعت مورد استفاده قرار گرفته و افراد زیادی علاقه مند به خرید آن می باشند، دستگاه تسمه کش است. ممکن است افراد زیادی با این ابزار نتوانند به خوبی کار کنند که این مسئله، حاصل عدم آشنایی با آن است. در ادامه با این دستگاه و کاربرد های آن آشنا خواهید شد.

طرز کار دستگاه تسمه کش به چه شکل است؟

نحوه کار با دستگاه تسمه کش به این صورت است که محصولی که قصد بسته بندی آن را دارید، روی صفحه این دستگاه قرار داده تا به صورت ثابت شده، دربیاید. بعد از این که محصول شما ثابت شد، دستگاه تسمه کش، یک تسمه پلاستیکی و یا استیل را در جهت حرکت عقربه های ساعت، به دور محصول شما به خوبی و محکم می پیچد و بعد از این که یک دور به طور کامل تمام شد، همین روند به صورت بر عکس نیز انجام می شود. از آنجایی که این دستگاه، عملیات پیچیدن تسمه را به بهترین شکل و با بالاترین سرعت ممکن انجام می دهد، فضای خالی ایجاد نمی شود و به نوعی می توان گفت کالای شما با استفاده از این تسمه ها پرس می شود.

افراد برای کار کردن با دستگاه تسمه کش، باید نحوه کار و دستورالعمل ها را به خوبی آموزش ببینند تا بتوانند به درستی از آن استفاده کنند. در صورت کوتاهی کردن در یادگیری استفاده از این دستگاه، ممکن است آسیب ها و مشکلات جدی اتفاق بیفتد. به طور کلی، کار با این ابزار، کار سختی نمی باشد.

دسته بندی انواع دستگاه تسمه کش

این ابزار بر اساس ویژگی ‌های مختلف به گروه‌ های متعددی تقسیم می ‌شود:

  • تسمه کش دستی
  • تسمه کش بادی (پنوماتیکی)
  • تسمه کش برقی
  • تسمه کش شارژی
  • از نظر تسمه مورد نیاز جهت تسمه کشی
  • تسمه کش هایی با تسمه پلاستیکی (تسمه pp تسمه pet)
  • تسمه کش هایی با تسمه فلزی

دستگاه تسمه کش دستی

دستگاه تسمه ‌کش دستی، دستگاهی ساده، سریع و مقرون به صرفه است. این دستگاه کارآمد، برای تسمه ‌کشی انواع کارتن‌ های مقوایی، چوبی و پلاستیکی مناسب است. ویژگی دیگر این وسیله، وزن سبک، قابلیت جا به‌ جایی و حمل ‌و نقل آسان آن است؛ به همین دلیل برای بسته‌ بندی های اجسام بسیار بزرگ نیز مناسب است. این ابزار، با توجه به جنس تسمه مورد استفاده در آن (پلاستیکی یا فلزی)، در مدل ‌های متنوعی تولید می شود. یکی از ملزومات این مدل تسمه ‌کش، نیاز آن به بست و گیره برای اتصال لبه های تسمه به یکدیگر است.