آشنایی با انواع دستگیره پنجره دوجداره، قبل از پرداختن به دستگیره های پنجره دوجداره باید گفت که به طور دقیق، نمی توان زمان به وجود آمدن شیشه دوجداره را مشخص نمود اما بنابر تاریخچه پنجره های دوجداره، برای اویل بار در اسکاتلند به منظور گرم نگه داشتن داخل خانه از شیشه های دوجداره استفاده کردند. بعد از آن در سال ۱۹۳۰ یک مخترع به اسم هاون، صفحات عایق بندی ترموپین یا همان شیشه های دوجداره با مواد عایق بندی را اختراع کرد ولی از آنجایی که متریال های چارچوب مثل آلومینیوم بسیار گران قیمت بودند، دوجداره کردن شیشه ها مقرون به صرفه نبود؛ در نتیجه تا سال ۱۹۷۰ این موضوع امر رایجی به حساب نمی آمد. در ادامه به بررسی انواع دستگیره درب و پنجره دوجداره می پردازیم.

دستگیره چفت موشکی

استفاده از این مدل دستگیره ها تنها در مواردی می باشد که پنجره ها کلنگی یا سرویسی بوده و از قسمت بالا باز شوند و چون ارتفاع زیادی دارند، به راحتی دسترسی به دستگیره امکانپذیر نباشد. این مدل دستگیره ها شباهت زیادی به چفت داشته و نحوه عملکرد آن ها به این صورت است که با کشیدنشان ضامن آزاد شده و لنگه باز می گردد.

دستگیره پنجره هتلی

در اماکنی همچون هتل ها برای حفظ هرچه بیشتر ایمنی، بهتر است که پنجره ها اهرم دستگیره ندارند. دستگیره های هتلی بدون داشتن اهرم و هندل به منظور برطرف کردن این نیاز، طراحی و ساخته شده اند.

دستگیره باریک دوطرفه پنجره

این مدل دستگیره ها از لحاظ طراحی و نوع کارکرد، شیبه به دستگیره پنجره های دو طرفه می باشند؛ اما محل پیچ و هندل در این دستگیره ها باریک می باشد. گفتنی است از این مدل دستگیره ها در پنجره هایی استفاده می شود که محل نصب دستگیره در قسمت بیرونی می باشد.

دستگیره یک طرفه پنجره Upvc

این مدل دستگیره ها متداول ترین و پر استفاده ترین نوع دستگیره پنجره های دوجداره می باشد که در یک طرف بازشو نصب شده و به انواع ساده و سکوئستیک تقسیم بندی می شوند. این نوع دستگیره ها در اشکال گوناگونی طراحی و ساخته می شوند.

دستگیره مخفی پنجره دوجداره

معمولا برای پنجره های دوجداره ریلی از این نوع دستگیره استفاده می شود. علی الخصوص در پنجره کشویی دو ریل که هر دو لنگه بصورت کشویی باز می شود و وجود دستگیره های دیگر، مانع باز شدن لنگه دیگر خواهد شد، حتما از این مدل دستگیره ها استفاده می شود.

دستگیره پنجره دوطرفه

از این مدل دستگیره ها در زمان هایی استفاده می کنند که باز شو از هر دو طرف باز گردد. معمولا در پروژه هایی که محدود کردن هزینه ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، از این دستگیره ها استفاده می کنند زیرا قیمت آن ها نسبت به دستگیره درب های سوئیچی کمتر می باشد. این دستگیره ها قفلی دارند که روی قسمت بالای دستگیره قرار گرفته است.

دستگیره درب سوئیچی

در درب های سوئیچی بالکن یا تراس ها از دستگیره هایی استفاده می شود که مقاومت بالاتری داشته، کلید خور بوده و دستگیره دو طرفه دارند. این دستگیره ها دستگیره های سوئیچی نام دارند.

دستگیره درب سرویسی

همانند دستگیره درب سوئیچی این نوع دستگیره نیز از دو جهت باز و بسته می شود. اما با این تفاوت که دستگیره سرویسی فاقد سیلندر کلیدخور می باشد. در سمت داخلی، این دستگیره دارای چفتی است که موجب قفل شدن درب سرویس خواهد شد.