آشنایی با اتو لوله و بررسی تخصصی آن
آشنایی با اتو لوله و بررسی تخصصی آن

آشنایی با اتو لوله و بررسی تخصصی آن، اتو لوله ها که با نام دستگاه جش هم شناخته می شوند، یکی از مهم ترین ابزار آلات در حرفه لوله کشی به حساب می آیند و کار با آن ها به سهولت و راحتی انجام می گیرد. گرمای تولید شده در این دستگاه به وسیله ی یک یا دو عدد المنت حرارتی تامین می شود؛ در این دستگاه دو عدد قالب نر و ماده، برای فرم دهی به لوله ها تعبیه شده است.

آموزش نحوه کار با اتو لوله کشی:

خوب است بدانید که رعایت نکات ایمنی بخصوص مثل استفاده از دستکش مخصوص، قدم اول برای کار با اتو لوله است. کار با اتو لوله آسان می باشد و تنها باید چند مرحله را طی کرد تا بتوانید از این دستگاه استفاده کنید:

 1. ابتدا لوله موردنظر خود را به وسیله قیچی برش زن ببرید و آن را برای اتصال آماده کنید.
 2. دستگاه را به پریز برق متصل کرده و سپس المنت برقی آن را روشن کنید.
 3. سر یک رابط را در قسمت نر اتو لوله و سر لوله سبز یا پروپیلن را در قسمت ماده اتو لوله قرار دهید. اتو لوله سبز قالب ‌های نر و ماده دارد که قالب نر برای گرم کردن و قالب ماده برای وارد شدن لوله طراحی شده است.
 4. پس از گرم شدن رابط و لوله، به صورت سریع آن ها را از دستگاه جدا و به داخل هم فرو کنید. این کار باید خیلی سریع صورت پذیرد تا عمل اتصال به خوبی انجام گیرد
 5. پس از انجام کار، دستگاه را از پریز برق جدا کنید تا گرمای زیاد آن باعث آسیب به خود و یا محیط نشود.

تفاوت اتو لوله کشی برای لوله های سبز و پروپیلن:

در لوله های پروپیلن، ابتدا با دستگاه اتو، از هر دو قسمت سر لوله و به صورت کاملا موازی یک لایه باید برداشته شود. در مورد تفاوت لوله سبز و پروپیلن این نکته را به خاطر بسپارید: روش استفاده از اتو لوله در این دو نوع یکسان است با این تفاوت که بعد از گرم شدن سر رابط و لوله پروپیلن نیازی نیست که این دو را در یک دیگر فرو کنید بلکه می توانید سر هر دوی آن ها را به هم بچسبانید تا عمل اتصال صورت پذیرد.

کابل برق اتو لوله:

یکی از موارد مهم در کار با ابزار برقی، در دسترس بودن پریز برق است. گاها در مکان هایی با نبود پریز برق و یا دور بودن از آن رو به رو می شویم که باعث مختل  شدن انجام کار می شود. در نتیجه کابل بلند دستگاه اتولوله می تواند این مشکل را رفع کند و یا دارای یک کابل سیار بلند در بسته بندی خود باشد تا در مواقع مورد نیاز از آن استفاده شود.

توان کاری مناسب اتولوله:

در رابطه با قدرت و توان کاری مناسب دستگاه لازم است بدانید که اگر دستگاه شما دارای توان مناسب نباشد هنگامی که با آن مشغول می شوید دچار مشکل خواهید شد؛ در واقع عدم توان کاری مناسب برای دستگاه، کار کردن با آن را مشکل و طاقت فرسا می کند. به این ترتیب می توان گفت که یک اتو لوله درجه یک دارای قدرت و توان کافی خواهد بود و همین ویژگی است که می تواند این دستگاه را در زمره دستگاه های اعلا رده بندی کند.

راهنمای خرید اتو لوله سبز:

در زمان خرید باید به برخی از مهم‌ترین مشخصات و ویژگی‌های اتو لوله کشی توجه کرد:

 • قابلیت اتصال چند نوع لوله:

مهم است که دستگاه انتخابی برای انواع لوله سبز مانند PE ،PP-R و PB کاربردی باشد.

 • سایز سوکت:

سوکت یا لقمه به شکل نری و مادگی هستند. لقمه ماده برای ورود لوله و لقمه نر برای اتصال، ایجاد حرارت و گرم کردن لوله استفاده می‌شود. همچنین اندازه لوله باید متناسب با اندازه سوکت باشد.

 • توان دستگاه:

مهم‌ترین ویژگی اتو لوله کشی قدرت آن است. انتخاب برند های مشهور و معتبر خارجی می‌تواند تضمینی بر کیفیت و قدرت دستگاه برای یک عمر استفاده است. توان دستگاه مقدار قدرت سیستم حرارتی را نیز مشخص می‌کند.

 • قابلیت کنترل دما:

این ویژگی به کاربر این امکان را می‌دهد تا دما را با توجه به نوع، ضخامت و قطر لوله‌ های مختلف تنظیم کند. این قابلیت باعث افزایش کیفیت کار و مصرف بهینه انرژی می‌شود.

 • سرعت گرمایش:

سریع گرم شدن سوکت‌ های اتو لوله کشی باعث تسریع در روند کار و اتصال لوله‌ ها می‌ شود. این قابلیت به کاهش اتلاف وقت کمک می‌کند.

 • طول سیم:

یقیناً هر چه طول کابل بیشتر باشد، دسترسی در برخی از محیط‌ ها راحت‌ تر می‌ شود. پس به عنوان یک لوله کش ماهر ضروری است دستگاهی با طول کابل بلند را انتخاب کنید.

 • لوازم جانبی:

دستگاهی را خریداری کنید که دارای لوازم جانبی باشد. ابزارهایی مانند راکت اضافه، آچار آلن، لقمه یدک، قیچی، متر و موارد دیگر از این دست وسایل هستند.