پنج جنبه مثبت توجه به هنر که در کودکان

مهد کودک تهرانپارس

1. رشد طرز فکر


دانش آموزان می توانند از طریق پرداختن به هنر مهارتهایی همچون انعطاف پذیری، استقامت و طرز فکر را برای هر چه بهتر کردن کار هنری خود پرورش دهند. این مهارتها نه تنها در هنر بلکه برای موفقیت در تحصیل و حتی زندگی آینده فرد نقشی اساسی دارند. گرچه معمولا این مهارتها به صورت طبیعی و خود به خود کسب می شوند اما معلم ها نیز می توانند با مشخص کردن اهداف آموزشی، برقراری ارتباط بین اهداف و نتایج کار و انگیزه دهی به دانش آموزان کمک کنند تا انگیزه های خود را در یک محیط یادگیری پایدار و سالم حفظ نمایند. برای دانش آموزانی که به خوبی در هنر پیشرفت می کنند باید به دقت نقطه تعادل بین انگیزه های بیرونی و درونی را پیدا کرد. در آغاز راه معمولا کودکان و نوجوانان درگیر هنر می شوند زیرا آن را جالب و هیجان انگیز تصور می کنند اما به مرور که نیاز دارند استقامت بیشتری برای کسب مهارت های جدید و رو به رو شدن با موقعیت های سخت و حتی شکست از خود نشان دهند، ممکن است دچار دلسردی شوند بنابراین نیاز است به خوبی انگیزه های درونی آنها برای ادامه این مسیر دشوار تقویت شوند.

2. اعتماد به نفس

کسب مهارت در یکی از جلوه های هنری نقش بسیار موثری در تقویت اعتماد به نفس افراد دارد. تجربه نشان داده است وقتی یک کودک یا نوجوان کم رو و خجالتی، درگیر آموختن هنر می شود، به مرور با تسلط بر آن اعتماد به نفس پیدا کرده و می تواند در سایر جنبه های زندگی خود نیز عملکرد بهتری نشان دهد و از ارتباطات سالم تر و مستحکم تری نیز برخوردار شود.

3. درک و شناخت بهتر

تحقیقات نشان می دهد آموختن موسیقی می تواند منجر به پیشرفت حافظه کلامی، تلفظ صحیح زبان دوم، مهارت خواندن و همچنین مهارت های عملی در جوانان شود. با فراهم کردن امکان یادگیری و تمرین هنری دانش آموزان این فرصت را پیدا می کنند که با دنیای بزرگ و بسیار پیچیده ای از انواع حوزه های دانش و ادارک بشری درگیر شوند آنها با یادگیری هنر همزمان و به طور غیر مستقیم ریاضی، زبان، تاریخ و علم را نیز می آموزند. برای مثال زمانی که دانش آموز باید نتی را بنوازد باید درک علمی از امواج صدا، و اصول اکوستیک موسیقی پیدا کند. وقتی نوجوان دیگری درگیر تمرین نمایشنامه ای از شکسپیر است ناخودآگاه باید در مورد زبان، ادبیات، تاریخ و فرهنگ جامعه نیز بیاموزد.

4. ارتباط

جهان ما بر پایه ارتباط بنا شده است و هنر یکی از بهترین ابزار خودابرازگری شناخته می شود. هنر به طور غیر مستقیم می تواند مهارتهای ارتباط بین فردی را تقویت کند برای مثال وقتی دانش آموزی درگیر یادگیری موسیقی است ناچار است با اعضای گروه، مربی و مخاطبان از طریق شنیداری، موسیقایی و همین طور کلامی ارتباط برقرار کند. هنرهای نمایشی نیز از بهترین ابزارهای خودبیان گری و همچنین یادگیری نحوه ارتباط با دیگران از طریق کلمات است. 5. پیوند هویت و فرهنگ فرهنگ بدون هنر بی معنا خواهد بود از همین روست که یادگیری و انتقال انواع هنر در هر فرهنگ، نمودار زندگی و طراوت ذاتی تمدن است. هنر کمک می کند فرد نه تنها با درون خود و احساسات و عواطف و افکار خویش ارتباط برقرار کند و از این طریق هویت خود را بسازد بلکه پلی است میان شخصیت و هویت انسانی او با بستر فرهنگی جامعه و عالم انسانی. از همین رو است که آموزش هنر همواره باید بخش جداناشدنی از برنامه درسی هر نظام آموزشی باشد


به این نوشته امتیاز بدید


ابزار امتیاز دهی

مهد قصرآبی،پیش دبستانی قصرآبی ،مهدکودک قصرآبی،مهدکودک تهرانپارس،بهترین مهدکودک تهرانپارس،بهترین مهد تهرانپارس،بهترین مهدکودک شرق تهران،بهترین مهد شرق تهران،،بهترین مهد کودک تهرانپارس،بهترین مهدکودک تهران،بهترین مهد تهران،روش مونته سری،روانشناسی کودک،مهدکودک خوب تهرانپارس،مهد تهرانپارس،مهد دوزبانه تهرانپارس،مهدکودک دوزبانه تهرانپارس،تهرانپارس،شرق تهران
جمعه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶